Nastał rynek pracownika w Polsce – płace rosną, a pracodawcy prześcigają się w wdrażaniu benefitów i dodatków motywacyjnych dla zatrzymania pracowników.

Z raportu Grant Thornton wynika, że 60 proc. średnich i dużych firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników, przy czym w 2017  odsetek ten wynosił 32%. Według Forbes, w Polsce odnotowano najniższe bezrobocie od 25 lat. Pracownicy czują się pewnie na rynku pracy oraz w miejscu zatrudnienia.

Raczej nikt już nie mają wątpliwości, że obecnie można mówić o rynku pracownika w Polsce, jednak nie na wszystkich stanowiskach. Rynek pracy dla menedżerów wyższego szczebla jest nadal bardzo konkurencyjny, aplikujących jest dużo, szczególnie w przypadku  stanowisk w branżach cieszących się od kilku lat niegasnącą popularnością, takich jak:  IT i nowoczesne technologie, inżynieria, motoryzacja, farmacja i kosmetyka czy FMCG. W przypadku top managerów zyskuje na znaczeniu umiejętność adekwatnej oceny osiągnięć, a także dopasowania kandydatury do kultury organizacyjnej i wyzwań stojących przed organizacją. Umiejętność ta okazuje się cenna nie tylko w przypadku poszukiwania kandydatur na zewnętrznym rynku pracy, ale także, a może przede wszystkim, gdy rekrutujemy spośród już zatrudnionych pracowników w szeregach firmy. Tutaj nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór narzędzi tj. Assessment&Development Center czy też sięgnięcie po ocenę 360º.